Με τον Καβάνι να πετυχαίνει και τα δύο γκολ, η Νάπολι επικράτησε με 2-0 της Ρόμα και παραμένει στο -3 από την κορυφή

Με τον συνήθη ύποπτο, Εντινσον Καβάνι, να σκοράρει δύο φορές, η Νάπολι επικράτησε με 2-0 της Ρόμα στο Ντέρμπι του Ηλιου και έγινε η πρώτη ομάδα που φεύγει με το τρίποντο από το Ολίμπικο, ενώ μείωσε εκ νέου στους 3 βαθμούς την διαφορά της από την πρωτοπόρο Μίλαν. Στον αντίποδα, οι ρωμαίοι έμειναν στην 7η θέση και στο -13 από την κορυφή και βλέπουν το όνειρο του Champions League να απομακρύνεται. Τα νεύρα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό στο
πρώτο μέρος του αγώνα, με τους παίκτες να αναλώνονται στις μεταξύ τους μονομαχίες και να δημιουργούν λίγες καλές ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά η Νάπολι ήταν αυτή που πλησίασε με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, όπως στο 31ο λεπτό όταν ο Ζούλιο Σέρχιο είπε όχι στην προσπάθεια του Καβάνι.Ο ουρουγουανός άσος νίκησε τον τερματοφύλακα της Ρόμα στο 49ο λεπτό, όταν ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο Χάμσικ σε ανατροπή του Ζουάν και δεν αστόχησε από τα 11 βήματα.Μετά το γκολ που δέχθηκαν, οι τζιαλορόσι, έδειξαν να μην μπορού