Με το δεξί Νάπολι, Λάτσιο και Ρόμα

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα των Νάπολι, Λάτσιο και Ρόμα στην νέα Serie A, οι οποίες επικράτησαν των Μπολόνια, Ουντινέζε και Λιβόρνο αντίστοιχα στην πρεμιέρα. Νίκες και για Κάλιαρι, Τορίνο, ισόπαλο χωρίς τέρματα το Πάρμα - Κιέβο.Καταιγιστική ήταν η Νάπολι στην πρεμιέρα της Serie A, αφού επικράτησε εύκολα με 3-0 της Μπολόνια στο Σαν Πάολο. Οι παρτενοπέι άνοιξαν το σκορ στο 32',
με τον Καγεχόν, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Χάμσικ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.Στο 63', ο Χάμσικ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα υπέρ της Νάπολι. Ο Κονέ αγωνίστηκε σε όλο το ματς, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, για τους φιλοξενούμενους.Νικηφόρο ξεκίνημα για την Λάτσιο, που επικράτησε με 2-1 της Ουντινέζε στο Ολίμπικο. Οι λατσιάλι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε τρία λεπτά (13'-16'), με γκολ του Ερνάνες και πέναλτι του Καντρέβα.Οι Ζέβρες κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να μπουν εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς, αφού μείωσαν σε 1-2 στο 60' με τον Μουριέλ. Ωστόσο, οι ρωμαίοι κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν το τρίποντο.Η Ρόμα έφυγε από την έδρα της νεοφώτιστης Λιβόρνο με το διπλό, επικρατώντας με 2-0. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι τζιαλορόσι "καθάρισαν" το ματς μέσα σε δύο λεπτά (65'-67'), με τους Ντε Ρόσι και Φλορέντσι.Με το δεξί ξεκίνησε και η Κάλιαρι, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 της Αταλάντα στην Σαρδηνία. Στο 27', ο Στεντάρντο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα, με τον Ναϊνγκόλαν να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 28'.Στο 63', ο Καμπρέρα ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους νησιώτες, οι οποίοι κράτησαν το υπέρ τους 2-1 μέχρι το τέλος.Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Τορίνο, που επικράτησε με 2-0 της νεοφώτιστης Σασουόλο εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 1-0, με γκολ του Μπρίγκι στο 40'.Στο 63', ο Τσέρτσι διπλασίασε το προβάδισμα των Γκρανάτα, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα. Τέλος, Πάρμα και Κιέβο Βερόνα έμειναν στο 0-0 στο Ενιο Ταρντίνι.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:Σάββατο (24/8)Ελλάς Βερόνα - Μίλαν 2-1 (30', 53' Τόνι - 15' Πόλι)Σαμπντόρια - Γιουβέντους 0-1 (58' Τέβες)Κυριακή (25/8)Ιντερ - Τζένοα 2-0 (75' Ναγκατόμο, 90'+2' Παλάσιο)Τορίνο - Σασουόλο 2-0 (40' Μπρίγκι, 63' Τσέρτσι)Πάρμα - Κιέβο Βερόνα 0-0Λιβόρνο - Ρόμα 0-2 (65' Ντε Ρόσι, 67' Φλορέντσι)Κάλιαρι - Αταλάντα 2-1 (28' Ναϊνγκόλαν, 63' Καμπρέρα - 27' Στεντάρντο)   Λάτσιο - Ουντινέζε 2-1 (13' Ερνάνες, 16' πέν. Καντρέβα - 60' Μουριέλ)Νάπολι - Μπολόνια 3-0 (32' Καγεχόν, 45'+2', 63' Χάμσικ)Δευτέρα (26/8)21:45 Φιορεντίνα - Κατάνια