Με το... αριστερό στο Πράβετς ο Αρης

22:35 5/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Αρης ξεκίνησε με το... αριστερό τη σειρά των φιλικών αγώνων στη Βουλγαρία καθώς ηττήθηκε με 76-53 από την Τσερκάσι. Στη διάθεση του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν βρέθηκε ο Ζήσης Σαρικόπουλος λόγω τραυματισμού.Η ουκρανική ομάδα (σ. σ. πέρυσι τερμάτισε στη προτελευταία θέση του πρωταθλήματος) κυριάρχησε κατά κράτος, ενώ στο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 21-11. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι στο ημίχρονο το σκορ ήταν 46-20.Ο Αρης δεν πήρε τις βοήθειες
που περίμενε από τη περιφέρεια με εξαίρεση τον Πάσαλιτς που σημείωσε 19 πόντους. Ο Κλιφ Κόλιμον ήταν εκτός κλίματος και πολύ γρήγορα τέθηκε εκτός λόγω φάουλ, ενώ θετική ήταν η παρουσία του Οτερμπριτζ που τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους.Ο Αρης μείωσε τη διαφορά στη τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 18-14, έπειτα από το 62-35 του 30'. Τους πόντους του Αρη πέτυχαν οι Πάσαλιτς 19, Όουτερμπριτζ 14, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου 3, Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 3, Σάιμον 6.