Με γκολ του Ροντόν στο 94` η Μάλαγα πήρε την ισοπαλία 2-2 από την Χετάφε

Μπορεί η Χετάφε να προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Μάλαγα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό στην μάχη για παραμονή. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Οσασούνα, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε την Αλμερία η Λεβάντε, ενώ η Χέρκουλες επικράτησε με 2-1 της Σαραγόσα, παρόλο που είχε βρεθεί πίσω στο σκορ. Εμφραγμα στο 94` η Χετάφε
Με γκολ του Ροντόν
στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μάλαγα υποχρέωσε την Χετάφε σε ισοπαλία 2-2, αν και η ομάδα του Μίτσελ κατάφερε με τον βαθμό αυτό να περάσει τις Σεβίλη και Ατλέτικο Μαδρίτης και να σκαρφαλώσει στην 7η θέση, που της επιτρέπει να ονειρεύεται την έξοδο στο Europa League της επόμενης σεζόν.Μίκου και Κολούνγκα σκόραραν στο 8` και 23` αντίστοιχα και έδωσαν στην Χετάφε προβάδισμα δύο τερμάτων. Στην επανάληψη, όμως, η Μάλαγα ανέβασε στροφές και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.Στο 79` ο Μπαπτίστα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 1-2, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ροντόν έστειλ