Με 4-2 επικράτησε της Οσασούνα η Βιγιαρεάλ, νίκες για Χιχόν και Ρεάλ Σοσιεδάδ

Εστω και δύσκολα, η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 4-2 της Οσασούνα και μείωσε στους 10 βαθμούς την διαφορά που την χωρίζει από την κορυφή και την Μπαρτσελόνα. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη επί της Χετάφε με 4-0, ενώ με 2-0 νίκησε την Χέρκουλες η Σπόρτινγκ Χιχόν. Νίκη και για την Σαραγόσα, 1-0 την Λεβάντε. Ανίκητη στο Ελ Μαδριγάλ
Μπορεί να ανησύχησε στο δεύτερο μέρος, αλλά η Βιγιαρεάλ πανηγύρισε την νίκη με 4-2 επί της Οσασούνα, διατηρώντας το
αήττητο σερί στο Ελ Μαδριγάλ, ενώ παρέμεινε στην 3η θέση και άφησε πίσω της την ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης στην περασμένη αγωνιστική.Το σκορ για το κίτρινο υποβρύχιο άνοιξε ο Ρουμπέν με κεφαλιά στο 21ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.Αντιθέτως, ο Βαντόκτζέφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 47ο λεπτό, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της Οσασούνα. Η απάντηση της Βιγιαρεάλ ήταν άμεση, με τον Κάνι να γράφει το 2-1 τρία λεπτά αργότε