Γκέλαρε η Μπάγερν Μονάχου, 1-1 με την Βόλφσμπουργκ, ήττα με 0-1 από την Στουτγκάρδη για την Μάιντς

Με το αριστερό ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για το 2011 Μάιντς και Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ γνώρισε την ήττα με 0-1 από την Στουτγκάρδη και παρέμεινε στο -13 από την κορυφή και την Μπορούσια Ντόρτμουντ, ενώ οι βαυαροί, αν και βρίσκονταν μπροστά στο σκορ για περίπου 80` λεπτά, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Βόλφσμπουργκ. Πρώτη νίκη ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές για την Βέρντερ Βρέμης, 2-1 επί της Χόφενχαϊμ, Ζανκτ Πάουλι και Φράιμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, ενώ η Γκλάντμπαχ πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο
επί της Νυρεμβέργης (1-0). Περισσότερα σε λίγο...Μένει πίσω η Μάιντς
Τις... κακές συνήθειες του 2010 συνέχισε και στην νέα χρονιά η Μάιντς, που ηττήθηκε με 0-1 από την Στουτγκάρδη και παραμένει 13 ολόκληρους βαθμούς πίσω από την κορυφή.Αν και η Μάιντς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κυρίως στην επανάληψη, η Στουτγκάρδη ήταν αυτή που πανηγύρισε το τρίποντο. Η φάση που καθόρισε την αναμέτρηση, όμως, ήταν αυτή του 79ου λεπτού, όταν ο Χά