Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Καραϊσκάκη με 4-2 τον Πανσερραϊκό

Σ' ένα χορταστικό παιχνίδι με πολλά γκολ και εναλλαγή συναισθημάτων, ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-2 τον Πανσερραϊκό και σημειώνοντας την ένατη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο Καραϊσκάκη αύξησε την διαφορά στους 8 από τον Παναθηναϊκό. Με τον Γεωργιάδη να σημειώνει δύο τέρματα, οι σερραίοι έφτασαν μία ανάσα από το θετικό αποτέλεσμα, αλλά ο Μάρκο Πάντελις είχε διαφορετική άποψη και με δύο γκολ
χάρισε τη νίκη στους ερυθρολεύκους, που μετά από ένα κακό α' ημίχρονο χάρισαν θέαμα στην επανάληψη. Δύο γκολ σημείωσε και ο Ριέρα και πλέον ο Ολυμπιακός περιμένει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο. Δεν είχε Ιμπαγάσα, έχασε και Μιραλάς
Ισως το χειρότερο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός. Η απουσία του Ιμπαγάσα ήταν εμφανέστατη και οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενουμένων. Χαρακτηριστικό πως σε όλο το 45λεπτο έκαναν μόλις τρία σουτ, με την καλύτερή τους στιγμή να προέρχεται από λάθος των Μαβένε, Ράμνταν στο 45'.  Ο Ριέρα ήταν