Κορυφή ο Πανιώνιος, στον πάτο η ΑΕΚ!

Πιτσιρίκια από πιτσιρίκια έχουν διαφορά. Οχι μόνο στην ποιότητα, αλλά και βαθμολογική. Αυτά του Πανιωνίου νίκησαν 1-0 αυτά της ΑΕΚ, έπιασαν τον Ολυμπιακό στην κορυφή και άφησαν την Ενωση... 11 βαθμούς πίσω τους, στον πάτο της βαθμολογίας!Οχι ότι ο Πανιώνιος
ήταν καταιγιστικός, αλλά χρειάστηκε μόλις 16 λεπτά για να ξεκλειδώσει την ούτως ή άλλως μισάνοιχτη πόρτα της άμυνας της ΑΕΚ. Ο Μενδρινός εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα -έπειτα από φάση διαρκείας- έφτασε στον Λεωνίδα Καμπάνταη, ο οποίος έκανε το 1-0 χωρίς να το πανηγυρίσει, σεβόμενος το "κιτρινόμαυρο" παρελθόν του. Τέσσερα λεπτά πριν το γκολ, ο Γουνδουλάκης είχε στείλει προειδοποιητικό... μήνυμα, στέλνοντας με σουτ τη μπάλα λίγο άουτ.Από την άλλη, η ΑΕΚ χρειάστηκε 40 λεπτά για να απειλήσει τον Πανιώνιο, όταν η βολίδα του Κατίδη πέρασε ελάχιστα άουτ. Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου ήταν απογοητευτική, τόσο όσον αφορά την ανάπτυξη του παιχνιδιού, όσο και την επιθετική της δραστηριότητα. Ηταν ακίνδυνη για ένα ημίχρονο, απέναντι σε μια ομάδα, η οποία κρατούσε εύκολα τους αντίπαλους επιθετικούς (;) μακριά από την περιοχή και μάλιστα έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Αραβίδη, ο οποίος στο 32' δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας.Βλέποντας όλα αυτά, ο Βαγγέλης Βλάχος έκανε δύο αλλαγές με το ξεκίνημα της επανάληψης (τις ολοκλήρωσε στο 69'!), περνώντας στο παιχνίδι τους Γκερέιρο και Φούντα και μετατρέποντας το σύστημα της ομάδας του σε 4-3-3. Η ΑΕΚ πήρε για 20 λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει ούτε υποψία ευκαιρίας. Αντίθετα με τον Πανιώνιο, ο οποίος παρότι έδειχνε να δίνει μεγαλύτερο βάρο στο να κρατήσει το μηδέν, λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όταν σε σουτ του Κολοβού, ο Αραμπατζής έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.