Εντυπωσιακές νίκες για Λίβερπουλ και Εβερτον. Ντεμπούτο ο Κάρα

Με εκτός έδρας πεντάρα επί της Νόριτς ξεπέρασε η Λίβερπουλ την ήττα στο ντέρμπι με τη Γιουνάιτεντ. Εντυπωσιακή εμφάνιση και για την Εβερτον, που με βασικό τον Μιραλάς, νίκησε με 3-1 τη Σαουθάμπτον. Αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Καραγκούνης, στην ήττα της Φούλαμ, 1-2 από τη Μάντσεστερ Σίτι.Η Λίβερπουλ ήταν εξαιρετική στο ματς με τη Νόριτς, στην οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης. Ο Λουίς Σουάρες άνοιξε το σκορ για τους Reds μόλις στο δεύτερο λεπτό, ενώ στο 38` ο ίδιος
παίκτης έκανε το 2-0.Με τον Σαχίν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Λίβερπουλ έκανε το 3-0 (48`) και το... πάρτι συνεχίστηκε με το χατ τρικ του Σουάρες για το 4-0 (57`).Η Νόριτς μείωσε με τον Μόρισον στο 67`, όμως, ένα λεπτό αργότερα ο Τζέραρντ έκανε το 5-1. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Χολτ στο 87`.Ευκολη νίκη πέτυχε και η Εβερτον που νίκησε με 3-1 τη Σαουθάμπτον, η οποία έκανε το... λάθος να προηγηθεί στο 6` με τον Ραμίρεζ.Η Εβερτον αντέδρασε και γύρισε το ματς με δύο γκολ του Γέλαβιτς (32`,38`) και ένα του Οσμάν (25`).Αγχωτική νίκη πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Φούλαμ με γκολ του Ντζέκο στο 87ο λεπτό.Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10` με εύστοχο πέναλτι του Πέτριτς, ενώ ο Αγκουέρο ισοφάρισε στο 43` για τους Πολίτες, που τελικά πήραν τη νίκη με το βόσνιο επιθετικό.Στο ματς έκανε ντεμπούτο ο Γιώργος Καραγκούνης, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 80ο λεπτό.