Καλός ο Κουφός, ήττα οι Νάγκετς

08:10 4/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Κώστα Κουφού, οι Νάγκετς ηττήθηκαν με 97-101 από τους Τίμπεργουλβς. Τέλος στο νικηφόρο σερί των Σπερς έβαλαν οι Νικς.Η ομάδα της Νέας Υόρκης επικράτησε με 100-83 των Σπερς στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν, υποχρεώνοντας τα Σπιρούνια στην πρώτη ήττα τους μετά από επτά συνεχόμενες νίκες.Ο Καρμέλο Άντονι με 23 πόντους συμπλήρωσε 20 σερί ματς με 20+ πόντους, κάτι που έχουν πετύχει μόλις άλλοι πέντε παίκτες στην ιστορία της ομάδας. Ο Τζέι Αρ Σμιθ πρόσθεσε άλλους 20, ενώ 15 είχε
ο Στιβ Νόβακ.Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Κώστας Κουφός είχε κέφια, αλλά οι Νάγκετς λύγισαν στο τέλος απέναντι στους Τίμπεργουλβς. Ο έλληνας σέντερ αγωνίστηκε για 26 λεπτά και είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 1 ασίστ.Οι Τίμπεργουλβς, όμως, πήραν τη νίκη με 101-97, χάρη στη σπουδαία εμφάνιση του  Χουάν Χοσέ Μπαρέα, ο οποίος στην τελευταία περίοδο πέτυχε τους 12 από τους 17 πόντους του. Εξαιρετικός και ο Σβεντ.Νικς (22-10) - Σπερς (26-9) 100-83Αντονι 23, Σμιθ 20, Νόβακ 15, Τσάντλερ 10 (14 ριμπ.) - Νιλ 12, Ντάνκαν 11, Πάρκερ 11, Γκριν 9Νάγκετς (18-16) - Τίμπεργουλβς (15-14) 97-101Λόσον 16, Κουφός 16, Ιγκουοντάλα 14, Μπρούερ 12 - Σβεντ 17, Μπαρέα 17, Κιριλένκο 14