Καλή χρονιά με πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ, 77-66 τον Ηλυσιακό

19:06 5/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με το... δεξί μπήκε στο 2011 ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά την 1η περίοδο, δεν χαρίστηκε στον Ηλυσιακό κι έχοντας τον Ρόουλ Μάρσαλ σε μεγάλα κέφια (19 πόντοι) πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 77-66. "Καυτός" ο Μπάξτερ
Ο Ηλυσιακός χρειαζόταν απελπισμένα τους βαθμούς της νίκης για να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και με πρωτοστάτη τον Τζίμι Μπάξτερ κατάφερε να κρατήσει τα ηνία
της πρώτης περιόδου. Ο αμερικανός ευστόχησε στα 3 από τα 4 σουτ που επεχείρησε (έχοντας 2/2 τρίποντα) και με τους συμπαίκτες του να είναι επίσης ιδιαίτερα ακριβείς από τα 6.75, οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στη 2η περίοδο με προβάδισμα 24-17.Αντεπίθεση και σερί... double score από ΠΑΟΚ!
Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν... αγριεμένοι και σημειώνοντας 6 γρήγορους πόντους χωρίς απάντηση ροκάνισαν τη διαφορά. Οι δύο ομάδες συνέχισαν καλάθι - καλάθι, αλλά 3 λεπτά πριν τη λήξη της 2ης περιόδου οι παίκτες του Σούλη Μαρκό