Ηττα με 1-2 για την Μπριζ, αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Europa League

Αν και προηγήθηκε, η Μπριζ έφυγε χωρίς βαθμούς από την έδρα της Γκέρμιναλ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 για την 9η στροφή του Πρωταθλήματος Βελγίου.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον 4ο όμιλο του Europa League ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 32ο λεπτό ο Πέρισιτς πέρασε την αντίπαλη άμυνα και άφησε για τον Γκέραερτς, που έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμό και να παίρνουν τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους. Στο 67` ο Χαρούν ισοφάρισε σε 1-1 και πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90` ο Νεγκράο έγραψε το τελικό 2-1 υπέρ της Γκέρμιναλ.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, 12 λιγότερους από την πρωτοπόρο Γκενκ.

Η σύνθεση της Μπριζ: Ντε Βλίγκερ, Καμοτσάτο (89` Φαν Γκίτζεχεμ), Ντίαζ, Ντόνγκ, Χοφκένς, Γκέραερτς, Ομπτζίτζια, Πέρισιτς, Βάργκας, Νταλμάτ (75` Ντιράρ), Κουεμάχα (75` Λεστίν)