Ισπανικός εμφύλιος στον τελικό του Roland Garros

21:50 7/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Νταβίντ Φερέρ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Roland Garros μετά την επικράτησή του με 3-0 σετ επί του Τζο Βιλφρίντ Τσονγκά.Ο ισπανός, Νο 6 της κατάταξης δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να νικήσει με 3-0 σετ (6-1, 7-6, 6-2) τον Τσονγκά, φτάνοντας για πρώτη φορά σε τελικό Grand Slam. Ο γάλλος μετά την
επική νίκη του εναντίον του Φέντερερ που στοίχισε τον αποκλεισμό του ελβετού δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιμετωπίσει τον φορμαρισμένο Φερέρ και να περάσει στον τελικό του Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα του.Ο Φερέρ απειλήθηκε μόνο στο δεύτερο σετ από τον αντίπαλό του και πήρε πανάξια την πρόκριση στον τελικό. Ο ισπανός που πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό τουρνουά νίκησε μετά από 2 ώρες και 4 λεπτά παιχνιδιού και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον συμπατριώτη του και πολυνίκη της διοργάνωσης Ραφαέλ Ναδάλ.Στο πρώτο σετ ήταν επιβλητικός και επικράτησε εύκολα με 6-1 με τον Τσονγκά να είναι ιδιαίτερα αγχωμένος. Να σημειωθεί ότι ο Φερέρ δεν έχει χάσει σετ στη διοργάνωση μέχρι στιγμής. Το δεύτερο σετ κύλησε δραματικά για τον 28χρονο ισπανό. Ο Τσονγκά ήταν έτοιμος για την αντεπίθεσή του και προηγήθηκε με 3-0. Ο Φερέρ κάνοντας 2 μπρέικ πήρε το προβάδισμα με 4-3 με τον Τσονγκά να ισοφαρίζει και το ματς να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ. Εκέι ο Φερέρ ήταν πιο αποφασισμένος και έκανε το 2-0 φτάνοντας ένα βήμα πριν τοην πρόκριση.Στο τρίτο σετ ο Φερέρ προηγήθηκε με μπρέικ στο 3-2 και ακολούθησε εύκολη επικράτηση με τελικό αποτέλεσμα το 6-2. Ο Τσονγκά δεν μπόρεσε να συγκεντρωθεί και να επανέλθει στο παιχνίδι.Ο Φερέρ έχει το μειονέκτημα στις αναμετρήσεις με τον Ναδάλ, καθώς μετρά μόλις 4 νίκες έναντι 19 του αριστερόχειρα τενίστα. Ομως σε έναν τελικό όλα είναι ανοιχτά για κάθε αποτέλεσμα.