Θετική πρεμιέρα για την εθνική

21:13 7/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η εθνική γυναικών νίκησε με 61-59 την Ολλανδία στα πλαίσια των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2015.Θετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στον πρώτο αγώνα που έδωσε για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ που διεξάγονται στο Λουξεμβούργο. Παρά το καλό ξεκίνημα της Ολλανδίας που προηγήθηκε με 11-18 στο πρώτο 10λεπτο, η ελληνική ομάδα έδειξε χαρακτήρα και πήρε το προβάδισμα για το υπόλοιπο του αγώνα. Το ημίχρονο έληξε με την Ελλάδα να προηγείται με έναν πόντο (25-24). Η εθνική κατάφερε να κρατήσει το μικρό προβάδισμά της σε όλη τη διάρκεια αν και οι ολλανδές απείλησαν περισσότερο στα τελευταία λεπτά. Κορυφαία για την εθνική ήταν η Ζωή Δημητράκου με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για την Ολλανδία, η Σατίλα Βαν Γκρινσβεν με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.Επόμενος αγώνας για την εθνική είναι εναντίον του Λουξεμβούργου το Σάββατο (08/06).