Ενα βήμα πιο κοντά στο Μουντιάλ η Βοσνία

21:28 7/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης και την απευθείας πρόκριση στο Μουντιάλ της Βραζιλίας έκανε η Βοσνία, η οποία επικράτησε με 5-0 της Λετονίας στη Ρίγα. Η ομάδα του Σάφετ Σούσιτς ήταν σαφώς ανώτερη της αντιπάλου της, παίζοντας ουσιαστικά στο μισό γήπεδο τους λετονούς και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Σε αυτό βοήθησε βέβαια και η αποβολή του Φέρτοβς μόλις στο 10ο λεπτό της αναμετρησης, για σκληρό μαρκάρισμα επάνω στον Ράχιμιτς. Παρά το γεγονός όμως πως η Βοσνία ήταν καλύτερη, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα
στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 0-0 στην ανάπαυλα.Με την αρχή της επανάληψης, όμως, ξεκίνησε ο... χορός των γκολ.  Αρχικά ο Λούλιτς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 48', με τον Σαλίχοβιτς να έχει στείλει τη μπάλα στο δοκάρι ένα λεπτό πριν, και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιμπίσεβιτς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Βοσνία. Στο 62ο λεπτό ήταν η σειρά του Μεντούνγιανιν να σκοράρει ένα πανέμορφο τέρμα, ενώ μέσα σε διάστημα τριών λεπτών (79'-81') οι Πιάνιτς και Τζέκο έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Βοσνίας.Οσο κι αν ακούγεται παράξενο πάντως, κορυφαίος για τη Λετονία ήταν ο τερματοφύλακάς της, Αντρις Βάνινς, ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις, χάρη στις οποίες το σκορ δεν πήρε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις.Πλέον οι βόσνιοι έφτασαν τους 16 βαθμούς και είναι φυσικά το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση. Από την άλλη, οι λετονοί έμειναν στους 4 και δεν έχουν ουσιαστικά ελπίδες για πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.