Η Τζένοα επικράτησε με 1-0 της Ουντινέζε εκτός έδρας, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της φετινής Serie A

Η Τζένοα ήταν η πρώτη ομάδα που... χαμογέλασε στη φετινή Serie A. Η ομάδα της Γένοβας πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Ουντινέζε εκτός έδρας στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία του φετινού ιταλικού πρωταθλήματος, αν και απέκτησε και τον πρώτο... πονοκέφαλο, με τον Λούκα Τόνι να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με τον Ενουάρντο να χρειάζεται να προσπαθήσει λίγο περισσότερο, στο ντεμπούτο του στη

Serie A. Τα νέα για τη Τζένοα δεν ήταν καλά, καθώς ο Τόνι χρειάστηκε να γίνει αλλαγή στο 39ο λεπτό, πιθανότατα λόγω μυικού προβλήματος.

Παρόλα αυτά, τα χαμόγελα επέστρεψαν 9 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών. Επειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Νταϊνέλι έβγαλε την κεφαλιά πάσα στον Τζιαντομένικο Μέστο κι εκείνος με ακροβατικό ψαλιδάκι σκόραρε το πρώτο - και θεαματικότατο - γκολ του φετινού πρωταθλήματος, χαρίζοντας παράλληλα στη Τζένοα την πρώτη νίκη της χρονιάς.