Οι Η.Π.Α επικράτησαν άνετα της Κροατίας με 106-78 στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ

Οι Η.Π.Α είναι η ατραξιόν του Μουντομπάσκετ και φρόντισαν να το αποδείξουν με το καλημέρα. Χωρίς να κουραστούν για παραπάνω από ένα δεκάλεπτο νίκησαν άνετα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης την Κροατία με 106-78 και έδειξαν πως δεν πρόκειται να χαριστούν σε κανέναν. Κορυφαίος για την ντριμ τιμ του Μάικ Σιζέφσκι, ήταν ο Ερικ Γκόρντον των Λος Αντζελες Κλίπερς με 16 πόντους.

Οι αμερικανοί μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και έχοντας ως βασικά όπλα τους την πιεστική άμυνα και τους αιφνιδιασμούς προηγήθηκαν

με 7-0. Η εξαιρετική λόμπα του Ούκιτς έσπασε κάπως τον ρυθμό τους και η Κροατία γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει μόλις στο +2 για την παρέα του Κέβιν Ντουράντ (22-20).

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι που πήρε ο αγώνας στα πρώτα του λεπτά, πείσμωσε του αμερικανούς, οι οποίοι πριν επιστρέψουν στο παρκέ έδωσαν όρκο νίκης. Πράγματι η εικόνα τους ήταν σημαντικά βελτιωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με εκπληκτικό από την περιφέρεια τον Ερικ Γκόρντον ο