Η Μπιλμπάο επικράτησε με 1-0 της Χέρκουλες στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα η Αθλέτικ Μπιλμπάο, που επικράτησε της Χέρκουλες με 1-0 εκτός έδρας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της Primera Division για τη σεζόν 2010-11.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο μέρος, με τους νεοφώτιστους να έχουν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν τα καρέ του Ιραϊθόθ.

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου λειτούργησε

υπέρ της Μπιλμπάο, που ξεκίνησε στην επανάληψη με γκολ από τα αποδυτήρια. Στο 46ο λεπτό ο Τζουρπέτζι γέμισε για τον Γιορέντε και αυτός πλάσαρε ιδανικά τον Καλαταγιούδ, σημειώνοντας το 1-0.

Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στον αγώνα και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με το 1-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί ότι η Χέρκουλες ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Φρίτζλερ, στο ντεμπούτο του μ