Η Σάλκε επικράτησε με 2-0 της Μπάγερν Μονάχου για την 15η αγωνιστική της Bundesliga

Τον παλιό καλό της εαυτό θυμήθηκε η Σάλκε, που παρουσιάστηκε καλύτερη στο Βέλτινς Αρίνα και επικράτησε με 2-0 της Μπάγερν Μονάχου, με τους βαυαρούς να πραγματοποιούν ακόμα μία απογοητευτική εμφάνιση και να παραμένουν στο -14 από την κορυφή και την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Για περίπου 17 λεπτά αγωνίστηκε με τη Σάλκε ο Κυργιάκος Παπαδόπουλος, που αντικατέστησε τον Εντού στο 73`. Δυνατά ξεκίνησε στο πρώτο μέρος η ομάδα του Λουίς Φαν Γκάαλ, που δημιούργησε
πολλές ευκαιρίες για να κάνει το 1-0, αλλά ο Νέουερ βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα και διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενουμένους ήρθε στο 39` όταν ο Σβαϊνστάιγκερ σημάδεψε το δοκάρι.Στην επανάληψη, ωστόσο, η Σάλκε ανέβασε ταχύτητα και πέρασε στην αντεπίθεση. Στο 58ο λεπτό ο Χουράδο νίκησε τον Μπουτ και έγραψε το 1-0 και στο 67ο ο Χέβεντες διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, αφού πρώτα είχε σημαδέψει το δοκάρι.Η Μπάγερν δεν έδειχνε ικανή να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση και έφυγε με