Με 0-2 ηττήθηκε από την Λεβάντε η Ατλέτικο Μαδρίτης για την 14η αγωνιστική της Primera Division

Μετά την ήττα από τον Αρη με 2-3 για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, η Ατλέτικο Μαδρίτης δέχθηκε νέα σφαλιάρα, από τη Λεβάντε αυτή την φορά. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 2-0, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα, με τους μαδριλένους να παραμένουν στην 8η θέση με 20 βαθμούς. Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τους γηπεδούχους, καθώς προηγήθηκαν πριν συμπληρωθεί το δεύτερο
λεπτό του αγώνα, με τον Τσάβι Τόρες να επιχειρεί ένα ανάποδο ψαλίδι εντός περιοχής και τον Νάνο να πιάνει την κεφαλιά και να γράφει το 1-0.Η ομάδα του Κίκε Φλόρες, που παρακολούθησε από τις κερκίδες την αναμέτρηση λόγω τιμωρίας, δεν φάνηκε ικανή να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, σε αντίθεση με την Λεβάντε που δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ.Ανάλογο το σκηνικό και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους νεοφώτιστους να διπλασιάζουν τα τέρματά τους με τον Καϊθέδο στο 58`. Οι μαδριλένοι ανέβασαν λίγο τον ρυθμό τους στα λεπτά