Η Ρωσία νίκησε 72-68 την ΠΓΔΜ και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Ευρωμπάσκετ

Επειτα από έναν συγκολονιστικό μικρό τελικό η Ρωσία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας, καθώς νίκησε την ΠΓΔΜ με 72-68. Το ματς είχε δραματικό φινάλε, με τους σκοπιανούς να χάνουν μοναδική ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση και τον Σβεντ να υπογράφει τη νίκη με δύο βολές. H Ρωσία
εκμεταλλεύθηκε τη δυναμή της κοντά στο καλάθι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά για ένα ακόμη ματς η ΠΓΔΜ ακολουθούσε από... κοντά στο σκορ (13-17, 10`).Ιλιέφσκι και ΜακΚάλεμπ ήταν οι κορυφαίοι των σκοπιανών και στο ματς μεταλλίου, με τους ρώσους να προσπαθούν να εξασαλίσουν μία διαφορά ασφαλείας, αλλά να μην μπορούν, καθώς η ΠΓΔΜ έδινε τις λύσεις για να μείνει μέσα στο ματς.Πάντως, έστω και δύσκολα οι ρώσοι είχαν διαφορά έξι πόντων στο ημίχρονο, χάρη σε τρίποντο του Φριτζόν στην εκπνοή (30-36, 20`).Με βελτίωση στην άμυνα και ανεβασμένο τον Κιριλένκο, η Ρωσία ξεκίνησε καλύτερα την τρίτη περίοδο και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (43-32). Ούτε αυτή η εξέλιξη, όμως, πτόησε τους σκοπιανούς, οι οποίοι αντέδρασαν και πάλι. Με σημαντικά τρίποντα από ΜακΚάλεμπ και Αντιτς, αλλά και με πολλά επιθετικά ριμπάουντ, κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να τη ρίξουν στο -2 (50-52, 30`).Με τρίποντο του Ιλιέφσκι οι σκοπιανοί πέρασαν μπροστά με 53-52 και όλα έδειχναν πως ο μικρός τελικός θα έχει συναρπαστικό φινάλε.Πράγματι έτσι κι έγινε, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν πόντο πόντο και μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ να είναι ισόπαλο (68-68).Ο Μπίκοφ πήρε μία από τις πιο κρίσιμες επιθέσεις του ματς και η Ρωσία μπήκε μπροστά με 70-68, δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Η τελευταία επίθεση των σκοπιανών ήταν εξαιρετική, ο ΜακΚάλεμπ βρήκε τον Στογιανόφσκι κάτω από το καλάθι, αλλά αυτός ανενόχλητος αστόχησε και ο Ιλιέφσκι έστειλε τον Σβεντ στις βολές.Ο ρώσος άσος ήταν εύστοχος και έδωσε τη νίκη και το χάλκινο μετάλλιο στην ομάδα του.