Πάρτι η Τότεναμ, τεσσάρα σε Λίβερπουλ

Με επιβλητική εμφάνιση και το 4-0 να αποδεικνύεται μάλλον... κολακευτικό για τη Λίβερπουλ, η Τότεναμ διπλασίασε τις νίκες της στη φετινή Premier League, διαλύοντας εύκολα τους Reds στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν για την 5η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κένι Νταλγκλίς τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες (!), κάτι όμως που δεν θα πρέπει να λειτουργήσει ως... βολική δικαιολογία για την Λίβερπουλ,
που δεν απείλησε ούτε μία στιγμή τους γηπεδούχους.Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League έδειξε τις διαθέσεις της από νωρίς, αφού μόλις στο 7' ο Μόντριτς με μία βολίδα από τα 30 μέτρα έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ρέινα για το 1-0.Στο 28' ο Τσάρλι Ανταμ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και στο 63' τον μιμήθηκε ο Μάρτιν Σκρτελ, αφήνοντας τους Reds με εννέα παίκτες να αντέξουν στην ασφυκτική πίεση των Σπιρουνιών. Κάτι που προφανώς δεν έγινε, αφού μέσα σε τρία λεπτά το σκορ εκτοξεύτηκε στο 3-0!Στο 66' ο Φαν ντερ Φάαρτ βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Ντεφόου, ο οποίος κέρδισε την προσωπική μονομαχία από τον Χοσέ Ενρίκε και με κοντινό σουτ έκανε το 2-0.Στο 68' ο άγγλος επιθετικός αιφνιδίασε τον Ρέινα, ο οποίος δεν μπλόκαρε την μπάλα στου σουτ του, με αποτέλεσμα ο Αντεμπαγιόρ να εκμεταλλευτεί την γκέλα του ισπανού για το 3-0.Το 4-0 έκανε στις καθυστερήσεις ο Αντεμπαγιόρ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κάραχερ και με σουτ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα δικά του γκολ και έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.Τότεναμ (Ρέντναπ): Φρίντελ, Μπέιλ, Καμπούλ, Κινγκ (83' Μπασόνγκ), Γουόκερ, Ασού-Εκοτό, Πάρκερ, Μόντριτς, Κράνιτσαρ (46' Φαν ντερ Φάαρτ), Αντεμπαγιόρ, Ντεφόου (83' Ντος Σάντος)Λίβερπουλ: (Νταλγκλίς): Ρέινα, Χοσέ Ενρίκε, Αγκερ (27' Κόατες), Κάραχερ, Σκρτελ, Χέντερσον, Ντάουνινγκ (70' Σπίρινγκ), Λούκας, Ανταμ, Σουάρεζ (70' Μπέλαμι), Κάρολ