Η ΠΓΔΜ νίκησε 68-59 τη Σλοβενία

Η ΠΓΔΜ συνέχισε την εξαιρετική της πορεία στο Ευρωμπάσκετ και απέναντι στη Σλοβενία, την οποία και νίκησε με 68-59. Οι σκοπιανοί είχαν για πρωταγωνιστή και πάλι τον ΜακΚάλεμπ και με τη νίκη τους αυτή δικαιούνται ασφαλώς να κάνουν όνειρα για την πρωτιά του ομίλου, αν και στην τελευταία αγωνιστική έχουν μία δύσκολη αναμέτρηση
με αντίπαλο τη Ρωσία. Στο ματς με τη Σλοβενία οι σκοπιανοί ότι δεν βρέθηκαν τυχαία στη δεύτερη φάση και από το ξεκίνημα είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Με καλή εμφάνιση των ΜακΚάλεμπ και Στογιανόφσκι πήραν προβάδισμα με 19-11, αλλά οι σλοβένοι έμειναν κοντά στο σκορ (16-20), με τον Γκόραν Ντράγκιτς να σημειώνει σημαντικά καλάθια.Οι σλοβένοι έκαναν σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και γύρισαν το ματς (20-22), αλλά στη συνέχεια η ΠΓΔΜ ήταν εξαιρετική και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να δεχθεί μόλις έξι πόντους και να βάλει 19, για να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 39-31 (20`).Με ΜακΚάλεμπ και Ιλιέφσκι σε καλή μέρα η ΠΓΔΜ δεν είχε τίποτα να φοβηθεί απέναντι στους σλοβένους, οι οποίοι έδειχναν εγκλωβισμένοι στην άμυνα των σκοπιανών. Ετσι, έπειτα από 30 λεπτά αγώνα είχαν βάλει μόλις 42 πόντους και ήταν πίσω στο σκορ με 54-42 (30`).Οι σκοπιανοί διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, έως και τρία λεπτά πριν από τη λήξη (63-51), ωστόσο, ένα σερί 6-0 των σλοβένων στο φινάλε έδωσε νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Στογιανόφσκι, όμως, με τρίποντο έκανε το 66-57 και καθάρισε το ματς, το τελικό σκορ του οποίου ήταν 68-59.