Με το ζόρι η Αρσεναλ, διπλό η Τότεναμ

Την πρώτη της νίκη στην Premier League πέτυχε η Αρσεναλ, επικρατώντας 1-0 της Σουόνσι στο Emirates. Οπως μαρτυρά το τελικό σκορ, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον ομίλου του Champions League
ζορίστηκε να κάμψει την αντίσταση των ουαλών. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ασράβιν στο φινάλε του ημιχρόνου. Νίκη και για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Europa, Τότεναμ, που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Γουλβς. Αντεμπαγιόρ και Ντεφόε χάρισαν τη νίκη στους "πετεινούς" στο δεύτερο ημίχρονο. Τη ξέφρενη πορεία της συνέχισε η Μάντσεστερ Σίτι, που με χατ τρικ του Αγκουέρ "καθάρισε" εύκολα  τη Γουίγκαν. Η ομάδα του Μαντσίνι είχε και χαμένο πέναλτι με τον Τέβες. Νίκη και για την Τσέλσι, που επικράτησε 2-1 της Σάντερλαντ στο "Stadium of Light", με τους Τέρι και Στάριτζ να σημειώνουν τα γκολ.Αντίθετα, η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να διατηρήσει το αήττητό της, αφού ηττήθηκε 0-1 στην έδρα της Στόουκ. Το γκολ του αγώνα πέτυχε ο Γουόλτερς με πέναλτι στο 21' και οι Reds, αν και είχαν μπόλικο χρόνο στη διάθεσή τους δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.Τέλος, συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν η αναμέτρηση στο Λίβερπουλ ανάμεσα σε Εβερτον και Αστον Βίλα. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.