Ο Πανιώνιος με γκολ του Κούτσι πέρασε νικηφόρα (0-1) από το Αγρίνιο

Ο Παναιτωλικός μετά από 34 χρόνια επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία, το γήπεδο του Αγρινίου γέμισε, όμως ο Πανιώνιος δεν είχε σκοπό να αποτελέσει τον γελώτοποιό, στο γλέντι που είχαν στήσει οι κυανοκίτρινοι. Το αντίθετο μάλιστα. Οι κυανέρυθροι πήγαν για να χαλάσουν την γιορτή στο Αγρίνιο και εκ του αποτελέσματος τα κατάφεραν. Οντες πιο έμπειροι, πιο τυχεροί και πιο αποτελεσματικοί από τους γηπεδούχους, που ναι μεν είχαν την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσαν να σκοράρουν, οι Νεοσμυρνιώτες
με γκολ που σημείωσαν στο 11ο λεπτό με τον Κοσσοβάρο Κούτσι έφυγαν με το διπλό από την έδρα του Παναιτωλικού. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες και αμέτρητες χαμένες ευκαιρίες... Η προειδοποίηση του ΚουμορτζίΟ Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά και προειδοποίησε για τις... διαθέσεις του μόλις στο 3ο λεπτό με την "βολίδα" του Κουμορτζί, που εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Τσενάμο. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο φαίνεται πως δεν το εξέλαβαν σαν απειλή αυτό το γεγονός και 8 λεπτά αργότερα βρέθηκαν να μαζεύουν τη μπάλα από τα δίχτυα τους!Και το γκολ του ΚούτσιΟ Γουνδουλάκης έβγαλε κάθετη στον Κούτσι, ο Αναστασιάδης απέτυχε με προβολή να κόψει τη μπάλα, ενώ ο Κουτρομάνος άργησε να πάει πάνω στον Κοσσοβάρο επιθετικό, ο οποίος από πλάγια θέση νίκησε τον Τσενάμο κάνοντας το 0-1 για τον Πανιώνιο.Κυριάρχησε ο Παναιτωλικός, δοκάρι ο ΘεοδωρίδηςΠαρά το αρχικό σοκ, ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο με την κατοχή να φτάνει ακόμη και στο 67-33 υπέρ του, ωστόσο, οι Αγρινιώτες δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί μέσα στην περιοχή των κυανέρυθρων και κυρίως προσπαθούσαν από μακριά να πετύχουν κάτι καλό. Η σημαντικότερη στιγμή για να φτάσουν στην ισοφάριση ήρθε στο 43', όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θεοδωρίδη η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι του Ελευθερόπουλου!Διπλή αλλαγή από ΤεννέΜε την έναρξη της επανάληψης, o Μπάμπης Τεννές προχώρησε άμεσα σε δύο αλλαγές, βάζοντας τον Σιόντη, αντί του αρνητικού Μουμίν στο κέντρο και τον Καραμαλίκη, αντί του επίσης κατώτερου των περιστάσεων Καμαρά στην επίθεση. Μάλιστα, ο Καραμαλίκης με το... καλησπέρα (46') είχε ευκαιρία με κεφαλιά από καλή θέση να ισοφαρίσει, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Οι Αγρινιώτες πίεζαν τους Νεοσμυρνιώτες τους οποίους είχαν κλείσει στα καρέ τους, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν.Δοκάρι ο ΚουμορτζίΣτο 65ο λεπτό, ήταν η σειρά του Τάκη Λεμονή να προχωρήσει σε διπλή αλλαγή. Ο Πετκάκης μπήκε στην θέση του Σάμαρη και ο Αναστασόπουλος στην θεση του Μιλοβάνοβιτς. Οι κυανέρυθροι, έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 0-2 και για να "κλειδώσουν" τη νίκη στο 68', όταν ο Κουμορτζί εξαπέλυσε εκ νέου σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι!Απίστευτη ευκαιρία από ΡότσαΣτο 71', ο Παναιτωλικός έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Οι κυανοκίτρινοι "έκρυψαν την μπάλα", με τους Χαριστέα-Ρότσα-Θεοδωρίδη-Καραμαλίκη να συνδυάζονται, ο Ρότσα γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας, όμως πλάσαρε άουτ σε απίστευτο τετ α τετ με τον Ελευθερόπουλο! Ο Πανιώνιος "απάντησε" με τον Κούτσι, ο οποίος πήρε την κάθετη α