Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-0 της Σάλκε στη Βέλτινς Αρίνα και πήρε σημαντικότατο προβάδισμα για την

Επί 67 λεπτά, ο Μάνουελ Νόιερ κρατούσε ολομόναχος ζωντανό το όνειρο της Σάλκε για παρουσία -για πρώτη φορά στην ιστορία της- στον τελικό του Champions League, όμως μέσα σε τρία λεπτά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε δύο γκολ (με τους Γκιγκς στο 67` και Ρούνεϊ στο 69`) και ουσιαστικά τσέκαρε την παρουσία της στο Γουέμπλεϊ. Το παιχνίδι στην Βέλτινς Αρίνα ήταν ένας συνεχόμενος μονόλογος
των Κόκκινων Διάβολων, που έδειξαν ότι η εμπειρία σε επίπεδο ημιτελικού Champions League παίζει σημαντικότερο ρόλο από τον ενθουσιασμό των γερμανών, στη βασική σύνθεση των οποίων ήταν για μία ακόμη φορά ο Κυριακός Παπαδόπουλος. Επαιζε μόνος του ο Νόιερ τη Γιουνάιτεντ στο 1ο μέρος
Τα πρώτα λεπτά του ημιτελικού άνηκαν ολοκληρωτικά στη Γιουνάιτεντ, οι παίκτες της οποίας βρέθηκαν αρκετές φορές κοντά στο γκολ (με σημαντικότερη ευκαιρία το τετ-α-τετ του Ερνάντεζ στο 14`) όμως και στις τρεις ο Νόιερ είπε "όχι". Στο 22` οι Ρούνεϊ και Τσιτσαρίτο βγήκαν στην αντεπίθεση (έπειτα από λάθος του Παπαδόπουλου), όμως ήταν ο Μάτιπ αυτή τη φορά που σταμάτησε τους δύο επιθετικούς των Διαβόλων.Ο μεξικανός ήταν εστία κινδύνων για τη γερμανική άμυνα, καθώς έβγαινε με ευκολία στην πλάτη των Μέτζελντερ-Μάτιπ, όπως ακριβώς έγινε και στο 26`, όμως τότε αστόχησε ο ίδιος από πλάγια θέση, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Νόιερ δήλωσε για μία ακόμη φορά "παρών" σε κοντινή κεφαλιά του Γκιγκς.Ο γερμανός τερματοφύλακας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους και στο 36` ξελάσπωσε άλλη μία φορά την προβληματική άμυνά του, όταν σταμάτησε σουτ του Ερνάντεζ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 38` ο Φάμπιο έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση. Η μεγαλειώδης εμφάνιση του Νόιερ στο πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 45`, όταν ο γερμανός σταμάτησε και το τετ-α-τετ του Γκιγκς.Νόιερ vs Γιουνάιτεντ και στο δεύτερο 45λεπτο
Οπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο: με τον Νόιερ να κατεβάζει ρολά. Στο 47` ήταν η σειρά του Κάρικ να δει τον γερμανό πορτιέρο να διώχνει την προσπάθειά του και στο 48` ο Γκιγκς έκανε όλη την ενέργεια τέλεια, απέφυγε δύο αντιπάλους του μέσα στην περιοχή, όμως το πλασέ του με το... δεξί έφυγε απελπιστικά άουτ.Ο Ράνγκνικ, στην προσπάθειά του να ελέγξει την πλημμύρα της ομάδας του, πέρασε στο 53` τον Κλούγκε και πράγματι, στα επόμενα λεπτά η Σάλκε κοντρόλαρε τον ρυθμό, κράτησε την μπάλα στα πόδια της και ανάγκασε τον Φαν ντερ Σαρ στην πρώτη του επέμβαση στο 65`, όταν ο ολλανδός μπλόκαρε ένα μακρινό σουτ του Εντού.Στο τέλος, ο καλύτερος κερδίζει...
Κι εκεί που τα πράγματα έδειχναν να έχουν ηρεμήσει για τη Σάλκε, η Γιουνάιτεντ με δύο γκολ σε τρία λεπτά καθάρισε την υπόθεση-πρόκριση, αποδίδοντας -είναι η αλήθεια- και τη δικαιοσύνη στο ματς. Στο 67` ο Ρούνεϊ βρήκε με υπέροχη κάθετη μπαλιά τον Γκιγκς στην περιοχή και ο ουαλός κέρδισε -επιτέλους- τον Νόιερ για το 1-0.Στο 69`, ήταν η σειρά του Ερνάντες να βρει με υποδειγματικό τρόπο τον Ρούνεϊ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0, που κλείδωσε τη νίκη στο Γκελσενκίρχεν, αλλά και σε πολύ μεγάλο βαθμό