Η Ιντερνασιονάλ νίκησε 3-2 την Τσίβας και κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες

H βραζιλιάνικη Ιντερνασιονάλ κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες, καθώς επικράτησε με 3-2 της Τσίβας Γουαδαλαχάρα στον δεύτερο τελικό της διοργάνωσης.

Οι βραζιλιάνοι είχαν νικήσει και στο πρώτο παιχνίδι με 2-1 την ομάδα από το Μεξικό. Με τη νίκη τους και στον δεύτερο τελικό πανηγύρισαν την κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες για δεύτερη φορά στην ιστορία τους.

Οι μεξικανοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και η Τσίβας προηγήθηκε στο 43` με γκολ του Ντε Λα Μόρα, αλλά η Ιντερνασιονάλ άλλαξε τις ισορροπίες στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Ο Ράφαελ Σόμπις ισοφάρισε στο 62’, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Λεάντρο διπλασίασε τα τέρματα της Ιντερνασιονάλ. Το 3-1 έκανε ο Τζουλιάνο, ενώ η Τσίβας απλώς μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Μπράβο να γράφει το τελικό 3-2.