Η ΑΕΚ συνέτριψε με 4-0 τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ, για την 14η αγωνιστική

Το ΟΑΚΑ μπορεί να μην είναι η φυσική έδρα της ομάδας, μπορεί να είναι… κρύο, αφιλόξενο και μουντό, ωστόσο εκεί η ΑΕΚ κερδίζει. Ακόμα και όταν δεν πετάει… φωτιές, έχει τον τρόπο να παίρνει το αποτέλεσμα όπως έκανε και απέναντι στην Λάρισα, την οποία και νίκησε με 4-0. Δύο γκολ και
μία ασίστ από τον, κορυφαίο σε ένα ακόμα παιχνίδι, Ισμαελ Μπλάνκο και ακόμα δύο από Λυμπερόπουλο και Δέλλα, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Με 10 από το 77` η ΑΕΛ, λόγω αποβολής του Κανόμπιο. Πιο δυνατά στο γήπεδο μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο τέταρτο μόλις λεπτό είχαν ήδη φτάσει κοντά στο γκολ, σε δύο περιπτώσεις, με τον Μπλάνκο και τον Λεονάρντο. Το γρήγορο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε πάντως, με τον Μπλάνκο να ανοίγει το σκορ στο 10` με σουτ εντός περιοχής, μετά την ασταθή απόκρουση του Αμπάρη, σε προηγούμενο σουτ του Σκόκο.Στο 30` μπήκε η Λάρισα
Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ είχαν τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας και την κυκλοφορία στα πρώτα 30 λεπτά, φτάνοντας με αξιώσεις μπροστά από τα καρέ του Αμπάρη, μένοντας