Ακάθεκτη στην κορυφή συνεχίζει η Μίλαν, 3-0 τη Μπολόνια

Ακάθεκτη στην κορυφή της Serie A συνεχίζει η Μίλαν, που μετά την 3άρα της προηγούμενης αγωνιστικής στην Μπρέσια... φιλοδώρησε με τρία γκολ και τη Μπολόνια εκτός έδρας, αυξάνοντας τη διαφορά της από τους διώκτες της στους 6 βαθμούς. Οι ροσονέρι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ, με τον Ρομπίνιο να μιμείται τον συμπαίκτη του στο 35`.Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν
πάει με μεγαλύτερο προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, αλλά ο Βιβιάνο και το... δοκάρι σταμάτησαν τους παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.Στην επανάληψη η Μίλαν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη στο 60ο λεπτό κάνοντας το 3-0.Η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα (αγωνίστηκε βασικός) θα μπορούσε να έχει πετύχει το γκολ της... τιμής στο 78ο λεπτό, αλλά ο Κριστιάν Αμπιάτι απέκρουσε το πέναλτι του Μάρκο Ντι Βάιο.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής: