Για 6ο ματς η ΑΕΚ δέχεται τρία γκολ!

Και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ πλήρωσε την κακή της αμυντική λειτουργία, η οποία την... συνοδεύει από το ξεκίνημα της σεζόν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ενωση έχει μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα της 26 φορές στα 14 επίσημα ματς που έχει δώσει σε Ελλάδα και Ευρώπη, δηλαδή έχει έναν μέσο όρο κοντά στα δύο γκολ ανά αγώνα!

Μόλις σε τέσσερα παιχνίδια, σ' αυτά με Εργοτέλη, Αρη, Πανιώνιο και Ντιναμό Τιφλίδας κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Σε έξι παιχνίδια, με τελευταίο το αποψινό ντέρμπι, έχει δεχτεί τρία γκολ. Είχαν προηγηθεί αυτά με τη Λοκομοτίβ σε ΟΑΚΑ και Μόσχα, τον ΟΦΗ, την Ξάνθη και τον ΠΑΟΚ.

Τα περισσότερα γκολ, πάντως, που έχει δεχτεί σε ένα 90λεπτο την τρέχουσα περίοδο είναι τα τέσσερα από την Αντερλεχτ στο Βέλγιο (4-1).