Aνετο 3Χ3 για τον Παναθηναϊκό στην Α1, 93-58 τον Ικαρο

Χωρίς προβλήματα έφτασε στο 3 στα 3 στην Α1 ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε με 93-58 τον Ικαρο Καλλιθέας στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του και είναι χαρακτηριστικό πως σκόραραν και οι δώδεκα.

Οι πράσινοι κατάφεραν από την πρώτη περίοδο να μπουν στη θέση του οδηγού και να μη δώσουν το δικαίωμα στον Ικαρο να ελπίζει. Στο... παγωμένο ΟΑΚΑ

ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 23-12 στο 10`, ενώ μέχρι να ολοκληρωθεί το ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο.

Με έμφαση στην άμυνα οι πράσινοι έφτασαν τη διαφορά και πάνω από τους 10 παίκτες για να πέσει στους 18 (42-24) με το τέλος του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν η χειρότερη του Παναθηναϊκού στο ματς, γεγονός που σίγουρα δεν άρεσε στον Ομπράντοβιτς, καθώς στο επί μέρους σκορ οι πράσινοι έχασαν τη μάχη από τον Ικαρο (23-27).

Τα... γκάζια του Ζοτς έπιασαν τόπο, πάντως και στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι για να φτάσει στο τελικό 93-58.