Φιλική νίκη της Καβάλας επί του ΠΑΟΚ

Η Καβάλα επικράτησε με 62-57 του ΠΑΟΚ, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στην Καλαμίτσα. Οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ πραγματοποίησαν εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην τελική επικράτηση.Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (25-30). Ωστόσο, η Καβάλα
βελτίωσε αισθητά την απόδοση της στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκανε επιμέρους σκορ 23-9.Ο Δικέφαλος του Βορρά προσπάθησε στην τελευταία περίοδο να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, αλλά οι παίκτες της Καβάλας παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι και πήραν τη νίκη με 62-57.Πρώτος σκόρερ της Καβάλας ήταν ο Ουίλιαμ Κόλεμαν με 12 πόντους. Εντυπωσιακή εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ από τον Κώστα Χαραλαμπίδη, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.Απών από την αναμέτρηση ήταν ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, ο οποίος νιώθει ενοχλήσεις στο γόνατο και προτιμήθηκε να μείνει εκτός από τον Σούλη Μαρκόπουλο για προληπτικούς λόγους.Δεκάλεπτα: 10-20, 25-30, 48-39, 62-57.Καβάλα: Φίαρς 6 (1), Μίτροβιτς 3 (1), Κόλεμαν 12, Νουνάλι 9 (1), Πάνος 4, Βελισσαρίου 2, Κριστέφσκι 8, Στεφανίδης 6, Καλαμπάκας, Στυλιανού 2, Μανωλόπουλος 5 (1), Καραθανάσης 5 (1).ΠΑΟΚ: Χάτσερ 2, Αμπαράς, Χαραλαμπίδης 23 (3), ΜακΓκραθ 5, Θεοδωράκος, Κασελάκης, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 4, Τσαιρέλης 11, Καλλές 6, Βαρυτιμιάδης, Λιάπης.