Εστω και δύσκολα, η Ιντερ επικράτησε με 1-0 της Κάλιαρι και σκαρφάλωσε στην 2η θέση

Αν και δυσκολεύτηκε, η Ιντερ επικράτησε με 1-0 της Κάλιαρι στο Τζουζέπε Μεάτσα και σκαρφάλωσε στην θέση του βαθμολογικού πίνακα με δύο βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο Μίλαν και έναν περισσότερο από την 3η Νάπολι, με τις δύο τελευταίες όμως να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ στο 4ο και στο 5ο λεπτό, αλλά ο Σέζαρ διατήρησε ανέπαφη την εστία του.Η
απάντηση της Ιντερ ήρθε στο 7`, όταν ο Ετό ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ σε καλό σημείο, τροφοδότησε έξυπνα τον Πάντεφ, εκείνος επιχείρησε το σουτ, ο Αγκάτσι απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά η μπάλα κατέληξε στον Ρανόκια που την έστειλε στα δίχτυα, αν και κόντραρε και στα σώματα των αμυντικών της Κάλιαρι.Στα λεπτά που ακολούθησαν οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και ανέβασαν την απόδοσή τους, σε αντίθεση με την Ιντερ, που προσπαθούσε να κρατήσει το 1-0 και δημιούργησε ελάχιστες επισκέψεις στην αντίπαλη εστία.Οσο