Εκανε το 12Χ12 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου η Ρεάλ, 2-0 την Λεβάντε και μείωσε στο -2 από την Μπαρτσελόνα

Την δωδέκατη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης. Η βασίλισσα επικράτησε με 2-0 της Λεβάντε και μείωσε στο -2 την διαφορά της από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους μαδριλένους. Ηταν το 6ο μόλις λεπτό όταν ο Ντι Μαρία με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε την άμυνα των φιλοξενουμένων και άφησε για τον Μπενζεμά που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.Η Ρεάλ συνέχισε στον ίδιο γρήγορο ρυθμό στα λεπτά που ακολούθησαν,
με την Λεβάντε να περιορίζεται στα αμυντικά της καθήκοντα. Ρονάλντο και Ντι Μαρία δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Μουνούα, χωρίς όμως να μπορούν να τον νικήσουν.Ο Καρβάλιο όμως στάθηκε πιο τυχερός στο 41` και εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ρονάλντο έγραψε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους.Ανάλογο το σκηνικό στην επανάληψη, με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας γ