Εσπασε το ρόδι ο Ικαρος, 72-64 τον Απόλλωνα Πατρών

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, ο Ικαρος επικράτησε με 72-64 του Απόλλωνα Πατρών στην Χαλκίδα και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Α1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.Σάτον (15 π.), Γκόβενς (14 π.) και Ασκα (12 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Καλαφατάκη, ενώ από το συγκρότημα του Βετούλα διακρίθηκαν οι Αργυρόπουλος (13 π.), Γουίλσον (11 π.), Τέιλορ (10 π.) και Χοτ
(10 π.).Ο Απόλλων Πατρών ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα 4-0, αλλά στην συνέχεια ο Ικαρος αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα με 9-7 στο 5'. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +1 (19-18). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 17' του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Καλαφατάκη αύξησε την πίεση στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 10-1, ξέφυγε με 11 (39-28) στο 19'. Ή ομάδα του Βετούλα πήγε στα αποδυτήρια με -9 (30-39).Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ικαρος διατήρησε χωρίς προβλήματα την διαφορά του από τον Απόλλωνα, ο οποίος με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 19-17, μείωσε σε 49-56 στο 30'.Στην τελευταία περίοδο, ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει σε 52-56 στο 31', ωστόσο ο Ικαρος απάντησε άμεσα και στο 33' πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 61-54. Η ομάδα του Καλαφατάκη επικράτησε με το τελικό 72-64.Τα δεκάλεπτα: 19-18, 20-12, 17-19, 16-15.Ικαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 5 (1), Γκόβενς 14 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Παπανικολόπουλος 3 (1), Ασκα 12, Μανωλόπουλος 6 (1), Σάτον 15 (17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκαγκαλούδης 8 (1), Σπανός 3 (1), Μπορόβνιακ, Βουγιούκας, Μπεκ 6 (1), Μπέμπης. Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Χιλ 2, Αργυρόπουλος 13, Τέιλορ 10 (5 ριμπάουντ), Ουίλσον 11 (2), Λιανός 3, Πελεκούδας, Νιφόρας, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 3, Χοτ 10 (2), Μπολντς 4.