ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ | Εκανε "σεφτέ" ο Ικαρος

Ο Ικαρος Χαλκίδας πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 72-64 επί του Απόλλωνα Πάτρας για τη 2η αγωνιστική της Α1.

Ο Απόλλων Πάτρας ξεκίνησε τον αγώνα με 0-4, με τον Ικαρο όμως να αντιδρά και να παίρνει προβάδισμα με 9-7 στο 5΄. Μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με τον Ικαρο να κλείνει την περίοδο με 19-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Ικαρος και Απόλλωνας συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 17΄ όπου οι γηπεδούχοι με όπλο τους την πολύ καλή άμυνα πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-30.

Στο

τρίτο δεκάλεπτο ο Ικαρος δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τους αντιπάλους του, ωστόσο ο Απόλλωνας κατάφερε να ροκανίσει κατά δύο πόντους τη διαφορά του ημιχρόνου και να μειώσει σε 56-49 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας κατάφερε προσωρινά να μειώσει σε 56-52 με τρίποντο του Ουίλσον στο 31’, όμως ο Ικαρος απάντησε άμεσα και στο 33’ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 61-54. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη, είχε πιο καθαρό μυαλό και τελικά έφτασε στη νίκη με 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-30, 56-49, 72-64

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 5 (1), Γκόβενς 14 (7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Παπανικολόπουλος 3 (1), Άσκα 12, Μανωλόπουλος 6 (1), Σάτον 15 (17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκαγκαλούδης 8 (1), Σπανός 3 (1), Μπορόβνιακ, Βουγιούκας, Μπεκ 6 (1), Μπέμπης.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Χιλ 2, Αργυρόπουλος 13, Τέιλορ 10 (5 ριμπάουντ), Ουίλσον 11 (2), Λιανός 3, Πελεκούδας, Νιφόρας, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 3, Χοτ 10 (2), Μπολντς 4