Τεσσάρα της Φιορεντίνα στην Γιούβε!

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 μέχρι το 66', η Φιορεντίνα πέτυχε τέσσερα γκολ σε 14', έκανε την ανατροπή και επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-2 της Γιουβέντους στο Αρτέμιο Φράνκι! Νίκες για Ελλάς Βερόνα, Τζένοα, έκαναν σεφτέ οι Σαμπντόρια, Σασουόλο.Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση στα τελευταία 25 λεπτά του αγώνα, η Φιορεντίνα έκανε την ανατροπή και επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-2 της Γιουβέντους στο Αρτέμιο Φράνκι.Στο 36',
οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ροντρίγκες στον Τέβες. Ενα λεπτό αργότερα, ο αργεντινός ευστόχησε στην εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για τους μπιανκονέρι.Πριν προλάβουν οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν, δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα. Στο 40', ο Κουαδράδο δεν συνεννοήθηκε καλά με τον Νέτο και ο Πογκμπά σε κενό τέρμα, δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να στείλει την Γιούβε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0.Η ομάδα του Κόντε είχε τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, έχασε ευκαιρίες να "καθαρίσει" το ματς και τελικά το πλήρωσε...Στο 65', οι βιόλα κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ασαμόα στον Φερνάντες. Ενα λεπτό αργότερα, ο Ρόσι ευστόχησε και μείωσε σε 1-2 για την ομάδα του Μοντέλα.Η Φιορεντίνα εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση της Γιουβέντους στην συνέχεια και στο 76' έφερε το ματς στα ίσια, με τον Ρόσι να νικάει με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή τον Μπουφόν και να κάνει το 2-2.Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους στην συνέχεια και δύο λεπτά μετά (78'), ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με τον Χοακίν να πλασάρει τον Μπουφόν και να δίνει το προβάδισμα στην Φιορεντίνα, με 3-2!Η Γιουβέντους προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά άφησε κενούς χώρους στην άμυνα, με την Φιορεντίνα να τους εκμεταλλεύεται άριστα και να φτάνει και σε τέταρτο τέρμα στο 80'!Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Κουαδράδο βρήκε ωραία τον Ρόσι, ο οποίος πλάσαρε τον Μπουφόν και με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2 για την Φιορεντίνα.Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν, με την Φιορεντίνα να ανατρέπει το εις βάρος της 0-2 και να πετυχαίνει μία σπουδαία νίκη, με 4-2 επί της Γιουβέντους, η οποία έμεινε στο -5 από την κορυφή.Την πολύ καλή της πορεία στο πρωτάθλημα συνέχισε η Ελλάς Βερόνα, που επικράτησε εντός έδρας της Πάρμα με 3-2, ενώ η Τζένοα πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-1 της Κιέβο Βερόνα στην Γένοβα.Σεφτέ έκαναν οι Σαμπντόρια και Σασουόλο, που νίκησαν τις Λιβόρνο και Μπολόνια αντίστοιχα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:Παρασκευή (18/10)Ρόμα - Νάπολι 2-0 (45'+4', 71' πέν. Πιάνιτς)Σάββατο (19/10)Κάλιαρι - Κατάνια 2-1 (26' Ιμπάρμπο, 85' Πινίγια - 5' Μπεργκέσιο)Μίλαν - Ουντινέζε 1-0 (22' Μπίρσα)Κυριακή (20/10)Αταλάντα - Λάτσιο 2-1 (41' Τσιγκαρίνι, 84' Ντένις - 53' Περέα)Σασουόλο - Μπολόνια 2-1 (12' πέν. Μπεράρντι, 17' Φλόρο Φλόρες - 34' πέν. Ντιαμάντι)Λιβόρνο - Σαμπντόρια 1-2 (90'+2' Σιλιγκάρντι - 19' πέν. Εντερ, 90'+6' πέν. Πότσι)     Ελλάς Βερόνα - Πάρμα 3-2 (9' Κατσιατόρε, 61' Τόνι, 88' πέν. Ζορζίνιο - 19' Παρόλο, 25' Κασάνο)Τζένοα - Κιέβο Βερόνα 2-1 (22', 50' Τζιλαρντίνο - 47' Μπεντιβόλιο) Φιορεντίνα - Γιουβέντους 4-2 (66' πέν., 76', 80' Ρόσι, 78' Χοακίν - 37' πέν. Τέβες, 40' Πογκμπά)21:45 Τορίνο - Ιντερ