Επέστρεψε στην 3η θέση η Τσέλσι, 2-0 την Μάντσεστερ Σίτι

Η Τσέλσι ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 3ης θέσης στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 30η αγωνιστική της Premier League. Οι μπλε επικράτησαν με 2-0 της Μάντσεστερ Σίτι στο Στάμφορντ Μπριτζ και έμειναν μόνοι στην θέση με 54 βαθμούς, 4 λιγότερους από την 2η Αρσεναλ και
9 από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αρκετές ευκαιρίες σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ. Στο 6ο λεπτό ο Τσεχ είπε όχι στον Γιάγια Τουρέ κρατώντας ανέπαφη την εστία του, ενώ οι Τόρες και Καλού απείλησαν αρκετές φορές τον Χαρτ, όπως στο 20` και στο 42`.Με την έναρξη της επανάληψης, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι παρουσιάστηκε καλύτερα οργανωμένη και πιο αποφασισμένη για το τρίποντο.Η πίεση των μπλε απέδωσε καρπούς στο 79ο λεπτό, όταν ο Ντρογκμπά εκτέλεσε φάουλ και ο Νταβίντ Λουίζ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Η Σίτι φάνηκε να αποσυντονίστηκε από το γκολ που δέχθηκε και δεν κατάφερε να πλησιάσει με αξιώσεις τα καρέ του Τσεχ μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Αντιθέτως, οι μπλε β