Με 2-0 επικράτησε της Σάντερλαντ η Λίβερπουλ

Πίσω της έχει αφήσει τον αποκλεισμό από το Europa League η Λίβερπουλ, όπως έδειξε στην αναμέτρηση με την Σάντερλαντ. Οι Reds επικράτησαν με 2-0 στο Στάντιουμ οφ Λάιτ στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Premier League και έφτασαν τους 45 βαθμούς, 4 λιγότερους από την Τότεναμ και την 5η θέση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την Σάντερλαντ,
καθώς πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 23 λεπτά είχε κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές. Στο 19` ο Κατερμόλε μπήκε στην θέση του Μουντάρι και στο 23` ο Μαλμπράνκε αντικατέστησε τον Ρίτσαρντσον.Στο 32ο λεπτό σημειώθηκε η φάση του αγώνα. Ο Μενσά ανέτρεψε τον Σπίρινγκ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο βοηθός έδειξε πέναλτι και ο διαιτητής το καταλόγισε, σε μια φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Ο Κάουτ ανέλαβε να το εκτελέσει και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 από τα 11 βήματα.Η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο του αγώνα και στην επανάληψη και στο 51` χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Κάρολ επιχείρησε μια κεφαλιά αλλά ο Κατερμό