Εύκολο απόγευμα πέρασε στη Λάρισα ο Πανελλήνιος που επικράτησε της Ολύμπιας με 96-80

Με το ροζ φύλλο αγώνος επιστρέφει στην Αθήνα ο Πανελλήνιος, που χωρίς να ζοριστεί επικράτησε στη Λάρισα της Ολυμπιας με 96-80. Οι ολυμπιονίκες έφτασαν τους 27 βαθμούς και δείχνουν πως θα εξασφαλίσουν την τέταρτη θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο, ενώ θα κυνηγήσουν την τρίτη, εκεί που βρίσκεται το Μαρούσι με ένα βαθμό περισσότερο. Η ομάδα του Λιάγκα, που παραμένει ουραγός και μόνο με

θαύμα θα αποφύγει τον υποβιβασμό, άντεξε μόλις ένα 10λεπτο, αλλά συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων.

Μετά το αρχικό 2-0 της Ολύμπια, ο Πανελλήνιος ανέλαβε τη ηνία, προσπέρασε και διατήρησε το προβάδισμά του σε όλη την πρώτη περίοδο. Ο Σμιθ με 11  πόντους και ο Βουγιούκας οδηγούσαν τους  ολυμπιονίκες, με τον Γκριν από την πλευρά των γηπεδούχων να πραγματοποιεί εξαιρετικό 10λεπτο και με 15  πόντους (με 3/3 τρίποντα) να κρατάει στο παιχνίδι την ομάδα του (24-25 υπέρ του Πανελληνίου η πρώτη περίοδος).