Ματσάρα και άνοδος για Νέα Κηφισιά!

Απίστευτο ματς στην αυλαία της Α2, με την Νέα Κηφισιά να νικά 89-81τον Φιλαθλητικό στην 3η παράταση (!) και να εξασφαλίζει την άνοδο στην Α1 ό,τι και να γίνει στο παιχνίδι Αίολος Τρικάλων - Παγκράτι (σ.σ.: ξεκίνησε στις 18.00GR).Από την πλευρά του ο Φιλαθλητικός περιμένει ήττα των Τρικάλων, ώστε να μην υπάρξει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή (σ.σ.: σ' αυτή την περίπτωση στην Α1 ανεβαίνουν τα Τρίκαλα και η Κηφισιά).Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ
στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Γιαννουλάκος έκανε το 59-61, με 13.8'' πριν το φινάλε, αλλά ο Διαμαντόπουλος, με δύο εύστοχες βολές, ισοφάρισε σε 61-61, με 10'' για το τέλος.Το σουτ του Σαλούστρου λίγο πριν από τη λήξη ήταν άστοχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.  Το... θρίλερ συνεχίστηκε και στην πρώτη παράταση, με τον Φιλαθλητικό να ισοφαρίζει σε 70-70, 55'' για το τέλος και το ματς οδηγήθηκε σε ακόμα ένα έξτρα πεντάλεπτο. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στην δεύτερη παράταση και όλα κρίθηκαν στην τρίτη. Η Νέα Κηφισιά εγκλώβισε τον Φιλαθλητικό στην άμυνά της, αφού η ομάδα του Ζωγράφου σκόραρε μόνο με βολές και με καθοριστικό τον Βαγγέλη Καράμπουλα, πήρε τη νίκη με το τελικό 89-81 και παράλληλα την άνοδο στην Α1.Τα δεκάλεπτα: 12-15, 33-32, 44-44, 61-61, 70-70 (α' παρ.), 78-78 (β' παρ.), 89-81.Ν. Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 5(1), Μοσχοβίτης 13, Διαμαντόπουλος 4, Καράμπουλας 16(1), Μενουδάκος 4, Σιούτης 17(4), Ψάθας 14, Πετροδημόπουλος 16, Τζιάλας.Φιλαθλητικός (Ζήβας): Γ. Αντετοκούμπο 4, Αγγέλου, Θ. Αντετοκούμπο 5(1), Γκίκας 12(2), Σαμοθράκης 28(5), Σαλούστρος 5(1), Γεωργιάδης 13, Καμπερίδης 5, Χίλαρης 3(1), Γιαννουλάκος 6.