Δύσκολο τρίποντο για την Ιντερ στην πρεμιέρα

Αν και δυσκολεύτηκε, η Ιντερ ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Serie A, επικρατώντας με 2-0 της Τζένοα στο Τζιουζέπε Μεάτσα.Με νίκη στέφθηκε το επίσημο ντεμπούτο του Βάλτερ Ματσάρι στον πάγκο της Ιντερ, η οποία επικράτησε δύσκολα με 2-0 της Τζένοα στο Τζιουζέπε Μεάτσα, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Serie A.Οι
γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, ωστόσο αντιμετώπιζαν προβλήματα στην ανάπτυξη, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους στην καλά στημένη άμυνα των φιλοξενούμενων.Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, χωρίς να υπάρχει σκορ.Οι αλλαγές του Ματσάρι στο δεύτερο μέρος, άλλαξαν την εικόνα των νερατζούρι, οι οποίοι αύξησαν την πίεση τους και έφτασαν τελικά στο γκολ. Στο 75', ο Γιόναταν έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Ναγκατόμο πήρε την κεφαλιά, νίκησε τον Περίν και άνοιξε το σκορ.Μετά το 1-0, η Ιντερ ανέβασε την απόδοση της, δημιούργησε πολλές και καλές ευκαιρίες στην εστία της Τζένοα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να τις εκμεταλλευτεί.Τελικά, ο Παλάσιο "κλείδωσε" το τρίποντο για τους μιλανέζους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από πάσα του Γκουαρίν σκόραρε και διαμόρφωσε παράλληλα το τελικό 2-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:Σάββατο (24/8)Ελλάς Βερόνα - Μίλαν 2-1 (30', 53' Τόνι - 15' Πόλι)Σαμπντόρια - Γιουβέντους 0-1 (58' Τέβες)Κυριακή (25/8)Ιντερ - Τζένοα 2-0 (75' Ναγκατόμο, 90'+2' Παλάσιο)21:45 Τορίνο - Σασουόλο     21:45 Πάρμα - Κιέβο Βερόνα     21:45 Λιβόρνο - Ρόμα     21:45 Κάλιαρι - Αταλάντα     21:45 Λάτσιο - Ουντινέζε     21:45 Νάπολι - Μπολόνια     Δευτέρα (26/8)21:45 Φιορεντίνα - Κατάνια