ΑΕΚ: Θέλει δουλειά και ενίσχυση, ήττα 1-3 από τη Νίκη Βόλου

Παρουσιάζοντας τα ίδια κακά στοιχεία και με το προηγούμενο φιλικό κόντρα στην Καλαμαριά, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-1 από τη Νίκη Βόλου σε φιλικό αγώνα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, παρουσία και του Δημήτρη Μελισσανίδη. Η Ενωση έχοντας κακή αμυντική λειτουργία, αργές επιστροφές στην άμυνα δέχθηκε πολλές ευκαιρίες και δύο γκολ από τους Βολιώτες, ενώ πρόβλημα παρουσίασε και στο δημιουργικό
κομμάτι, αφού η κυκλοφορία της μπάλας και η δημιουργία φάσεων αποδείχθηκαν άγνωστες λέξεις για τους κιτρινόμαυρους, που χρειάζονται επειγόντως ενίσχυση στην άμυνα και στην μεσαία γραμμή. Στο φινάλε μείωσε ο Δικέφαλος με μακρινό σουτ του Καζβιρόπουλου.Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε την ΑΕΚ με διάταξη 4-2-3-1 και τον Βούρα κάτω από τα δοκάρια, τους Αργυρίου - Τσουμάγκα στα άκρα της της άμυνας, τους Τσούπρο και Σταθάκη στόπερ, τον Κορδέρο με τον Ρόβα αμυντικά χαφ, μπροστά τους στην τριάδα οι Γροντής, Ανάκογλου και Δημγκιόκας και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπρέσεβιτς.Η Νίκη απείλησε στο 9ο λεπτό, βρίσκοντας τεράστιο κενό στην άμυνα της ΑΕΚ, με τον Γκολόσεβατς να κάνει την ατομική προσπάθεια και να βγάζει τη σέντρα για τον Μπακάλη, που πήρε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Σταθάκης με προβολή έσωσε την εστία της Ενωσης.Στο 33' νέα καλή ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου, η οποία βρήκε χώρο από τα δεξιά της άμυνας της ΑΕΚ, η μπάλα "έσπασε" στο Γιέσιτς το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Βούρα!Η πίεση των κυανόλευκων απέδωσε καρπούς στο 35ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Γιέσιτς, κοιμήθηκε όλη η άμυνα της ΑΕΚ και ο Σοϊλέδης στο δεύτερο δοκάρι με σουτ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.Στη μοναδική καλή στιγμή που φάνηκε απειλητική η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν το σουτ του Γροντή στο 44', που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αποστολίδης. Με την έναρξη της επανάληψης (47') η Νίκη είχε κι άλλη καλή στιγμή, με σουτ του Τζιώρα που απέκρουσε ο Βούρας.Η ΑΕΚ αδυνατούσε να απειλήσει τους Βολιώτες που έφτασαν στην περοχή του Βούρα και έκαναν ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα. Στο 69', λοιπόν, κεφαλιά του Αναστασόπουλου βρήκε το δοκάρι της ΑΕΚ και στην επαναφορά ο Τζιώρας ανατράπηκε από τον Τζανετόπουλο. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Γιέσιτς κάνοντας το 2-0 για τη Νίκη ΒόλουΕνωση το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 86' με μακρινό εντυπωσιακό σουτ του Καζβιρόπουλου που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 1-2 για την ΑΕΚ. Ωστόσο, η Νίκη που ήταν κατά πολύ ανώτερη πέτυχε και τρίτο γκολ στο 90' με κεφαλιά του Χοβέ μέσα από την περιοχή της Ενωσης.Η αρχική 11άδα της Νίκης Βόλου: Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Γκότοβος, Ρεπετσάς, Μασάνα, Γέσιτς, Μανουσάκης, Μπακάλης, Γκολόσεβατς, Τζιώρας.ΑΕΚ: Βούρας, Αργυρίου (59' Τζανετόπουλος), Τσουμάγκας (63' Μούργκα), Τσούπρος (73' Ντούμπερετ), Σταθάκης (59' Τσουκαλάς), Ρόβας (80' Ζιβάνοβιτς), Κορδέρο (69' Παληαρούτας), Δημγκιόκας (49' Πεταυράκης), Γροντής (63' Καζβιρόπουλος), Ανάκογλου (84' Τσεβάς), Μπρέσεβιτς (80' Παυλής).