Δυσκολεύει η παραμονή για ΠΑΟ, 4άδα για ΠΑΟΚ

19:44 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ εντός έδρας, στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών και μπήκε στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας. Αντίθετα, η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει κι άλλο για τους πράσινους.Πριν τον αγώνα τιμήθηκε ο βραζιλιάνος του ΠΑΟΚ, Λεονάρντο Ριμπέριο Νασιμέντο Ντο Σάντος, για την ανάδειξη του ως MVP
της 14ης αγωνιστικής, μετά και τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Παμβοχαικό. Ο βραζιλιάνος αθλητής παρέλαβε το βραβείο του από τον πρόεδρο του ΤΑΠ ΠΑΟΚ, Γιώργο Ανδρέου.Υπό τις οδηγίες του Αρη Γιαμακίδη, ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 10η νίκη του στο πρωτάθλημα, πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας μειώνοντας στους δύο βαθμούς τη διαφορά από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον Παμβοχαϊκό που έχουν από 31 βαθμούς και βρίσκονται στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός παρότι αγωνίστηκε με τον Γουόκερ στη σύνθεση του δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από ένα σετ και γνώρισε την 13η ήττα του στο πρωτάθλημα που τον κρατάει καθηλωμένο στην 11η θέση της βαθμολογίας.Ο Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα μετά και τις καλές εμφανίσεις κόντρα στον Ολυμπιακό μπήκε στο παρκέ με στόχο να επιβάλλει το ρυθμό του, πράγμα και που κατάφερε μέχρι και το 2-6 και το 4-8 αιφνιδιάζοντας κατά κάποιο τρόπο τους παίκτες του ΠΑΟΚ.Η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική με τους παίκτες το Αρη Γιαμακίδη να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους σε επίθεση και μπλοκ και να ισοφαρίζουν σε 9-9. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ στο 12-11 μετά από λάθος επίθεση του Γουόλκερ. Με επιθέσεις των Γουόλκερ, Βόγκελ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 14-15 αλλά ο Αρμενάκης ισοφάρισε σε 16-16. Με τον Χατζηηλιάδη να χαλάει με τα σερβίς του την υποδοχή του Παναθηναϊκού ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 (άσος Χατζηηλιάδη,μπλοκ στον Ιωάνου, επίθεση Ντο Σάντος ) για το 19-16.Ο Αρμενάκης έκανε το 22-19 για να μειώσει ο Ιωάννου σε 22-20. Μάλιστα ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 24-20 μετά από μπλοκ του Παντακίδη στον Ιωάννου.Οι πράσινοι δεν το έβαλαν κάτω και έτρεξαν ένα σερί 0-3  (λάθος σερβίς του Κανέλλου,  ατομικό μπλοκ του Στίγγα στον Ντο Σάντος και άσος Γουόλκερ) για το 24-23. Με επίθεση ο Αρμενάκης όμως διαμόρφωσε το 25-23 βάζοντας τη σφραγίδα του στο σετ.Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να χαλαρώνουν επικίνδυνα και τους πράσινους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 6-10. Με δύο σερί επιθέσεις από του Γουόλκερ και μία άουτ επίθεση του Χατζηηλιάδη  ο Παναθηναϊκός κρατούσε σταθερά τη διαφορά στους +4 (10-14).Βλέποντας τους φιλοξενούμενους να προηγούνται ο Αρης Γιαμακίδης έριξε στη μάχη τον Αμπουίλα στη θέση του Πλίκα με τον νεαρό να πιάνει δύο σε μπλοκ τον Ιωάννου και να μειώνει σε 18-22.Ο Παναθηναικός έφθασε σε σετ μπολ στο 18-24 αλλά δύο επιθέσεις του Ντο Σάντος και ένα νέο μπλοκ των Αμπουίλα, Παντακίδη στον Ιωάννου μείωσαν για τον ΠΑΟΚ σε 21-24. Ο Πρωτοψάλτης όμως με επίθεση διαμόρφωσε το 1-1 (21-25).Με τον Αμπουίλα να ξεκινάει βασικός στην ομάδα του ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με επίθεση του Αρμενάκη με 6-4 και με επίθεση του Ντο Σάντος 9-6. Νέο μπλοκ του Αμπουίλα στον Βόγκελ έκανε το 10-7 και έδωσε αέρα τριών πόντων στη γηπεδούχο ομάδα.Ο Γουόλκερ μείωσε σε 11-9 αλλά λάθος σερβίς από τον Βόγκελ έκανε το 12-9. Ο Αρμενάκης μπλόκαρε τον Πρωτοψάλτη για το 13-11 για να ακολουθήσει άουτ επίθεση του Ιωάννου για το 14-11. Ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό ταίμ άουτ με 16-12.Λάθος σερβίς του Στίγγα έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 17-13 αλλά δύο λάθος επιθέσεις και ένας πόντος του Βόγκελ έβαλαν εκ νέου τους πράσινους στο ματς στο 17-16 αναγκάζοντας τον Αρη Γιαμακίδη να πάρει τάιμ άουτ.Με τον Πλίκα να επιστρέφει στο παρκέ ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 19-16. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Δικέφαλος δεν έχασε το προβάδισμα και με καλό μπλοκ αλλά και πρωταγωνιστή τον Χατζηηλιάδη (22-18, 23-20 , 25-21) κατέκτησε το σετ 25-21 και έκανε το 2-1.Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ με ανεβασμένη ψυχολογία και τον Χατζηηλιάδη να έχει ανεβάσει στροφές προηγήθηκε με 10-7. Με δύο επιθέσεις του Πρωτοψάλτη οι πράσινοι μείωσαν σε 10-9 αλλά και πάλι οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν γρήγορα με 13-10 και 16-13 μετά από μπλοκ του Παντακίδη στον Πρωτοψάλτη. Ασταμάτητος ο Χατζηηλιάδης έκανε το 20-17 για να ακολουθήσει μπλοκ των Χατζηηλιάδη, Παντακίδη στον Ιωάννου για το 21-17. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 23-20 αλλά με άσο ο Χατζηηλιάδης διαμόρφωσε το 25-20.Τα σετ: 25-23, 21-25, 25-21, 25-20.ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 9π. (2/3, 6 μπλοκ), Πλίκας, Χατζηηλιάδης 14 (11/33, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 87% υπ., 65% άριστες)), , Λεονάρντο Ντος Σάντος 18 (17/35, 1 άσσος, 43% υπ., 29% άριστες)), Κανέλλος 8 (6/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αρμενάκης 14 (9/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. - 74% υπ., 53% άριστες), Αμπουίλα 4 (4 μπλοκ).Παναθηναϊκός (Καζάζης Στ.): Γουόκερ 11π. (9/24, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιωάννου 18 (18/40), Πρωτοψάλτης 13 (11/23, 2 μπλοκ), Βόγκελ 11 (9/15, 2 μπλοκ), Λιβαθηνός, Στίγγας 6 (5/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ.-61% υπ., 39% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος 1 (1 μπλοκ), Μαδούρας 1 (1 μπλοκ), Βολουδάκης.