Δύο "κανονιές" οι Νέοι του Ολυμπιακού

Μπροστά σε περίπου 4.000 φιλάθλους, η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού νίκησε 2-0 την Αρσεναλ στο Καραϊσκάκη για το Champions League ΝέωνΜε γκολ των Σούκια και Λεάντρο οι Νέοι του Ολυμπιακού
επικράτησαν με 2-0 της Άρσεναλ, με τους παίκτες του Μπερντ Στορκ να ανεβάζουν ταχύτητα στην επανάληψη και να ρίχνουν στο καναβάτσο τους άγγλους στο τελευταίο δεκάλεπτο.Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού πήρε το τρίποντο και ως εκ τούτου μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης στους "16".Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ο ρυθμός καλός, αλλά οι φάσεις ήταν λιγοστές και οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν. Όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να τρέξουν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες.Οι ερυθρόλευκοι άρχισαν σταδιακά να γίνονται πιο απειλητικοί και στο τέλος δικαιώθηκαν. Οκτώ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (82') βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα πετυχαίνοντας το πρώτο τους γκολ στην διοργάνωση.Ο Λυκογιάννης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ιωαννίδης πετάχτηκε με προβολή στην πορεία της μπάλας, ο Κουκ απέκρουσε με εκπληκτικό τρόπο και ο Σούκιας που ακολουθούσε τη φάση με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ (αποβλήθηκε ο Μπέλεριν) και ο Λεάντρο με απευθείας εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Ολυμπιακός: Χουτεσιώτης, Καραγκούνης, Λυκογιάννης, Ρουγκάλας, Λεάντρο, Μ. Σιόπης, Δ. Σιόπης (58' Βουτσιώτης), Γκίνο (58' Σούκιας), Ιωαννίδης, Ρίκσπουν (64' Πασαλίδης), Λύρας.Άρσεναλ: Κουκ, Μπέλεριν, Άνγκα, Γέναρις, Μοντέιρο, Χαΐροβιτς, Τζέφρι (58' Άϊσφελντ), Χάιντεν, Άκπομ, Εμπετσίλιο, Ναμπρί.