Φιλική τεσσάρα του Αστέρα στον Ιωνικό

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 4-1 του Ιωνικού, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στην Τρίπολη, έχοντας σκόρερ τους Κουρμπέλη (2), Ντινιωτάκη και Αλβάρο Κάντο.Ο Αστέρας ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημείωσε και τα τέσσερα τέρματα του, ενώ ο Ιωνικός προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με πλασέ του Κατσαβρία.Ο Αστέρας ισοφάρισε στο 60ο λεπτό με πλασέ του Κουρμπέλη, που τελείωσε άψογα την επιθετική προσπάθεια της ομάδας του μετά τη σέντρα του Γιαλούση από τη δεξιά πλευρά.Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κουρμπέλης με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή
έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα (2-1), ενώ στο 74' μετά από σέντρα του Καρντάσιο από δεξιά, τακουνάκι-πάσα του Εγκον, ο Ντινιωτάκης ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1 με δυνατό σουτ.Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό ο Αλβάρο Κάντο, που με όμορφη ατομική ενέργεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Ιωνικού από αριστερά και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων.Τρία λεπτά αργότερα και μετά από σέντρα του Φορμίκα από αριστερά, ο Νίκος Αναστασόπουλος στάθηκε άτυχος, καθώς η καρφωτή κεφαλιά του έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ιωνικού.Αστέρας: Φούλοπ (46' Μπαντής), Τσαμπούρης (46' Γιαλούσης), Πιπίνης (46' Φορμίκα), Σανκαρέ (46' Ρούσσης), Μπαρτολίνι (46' Καστέλς), Αλβάρεζ (46' Καρντάσιο), Ουσέρο (46' Κουρμπέλης, 70' Κωστούλας), Φραγκουλάκης (46' Αλβάρο Κάντο), Ράγιος (46' Εγκον), Περόνε (46' Ντινιωτάκης), Ναβάρο (46' Ντος Σάντος, 70' Αναστασόπουλος).Ιωνικός: Αδαμόπουλος (46' Καρνέζης), Τσιπλάκης (59' Τζιώτης), Ατματζίδης (65' Μαντούβαλος), Χιώτογλου (46' Μιχαλακάκος), Μωυσιάδης, Αχλαδιώτης (80' Μαυρίδης), Κωνσταντόπουλος (75' Διάκος), Τσακίρης (65' Στατούλογλου), Παπαδάκος (50' Λαμπρινάτος), Κατσαβρίας (39' Γιαλέλης), Σκαρμόπουλος (56' Κουμουλίδης).Πριν την έναρξη του αγώνα, αλλά και στο φινάλε της αναμέτρησης, οι φίλαθλοι του Ιωνικού επευφήμησαν τον προπονητή του Αστέρα, Σάκη Τσιώλη, αναγνωρίζοντας με αυτόν τον τρόπο την προσφορά του στην ομάδα.Τέλος, η προετοιμασία για το δύσκολο παιχνίδι της Κυριακής στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ θα συνεχιστεί την Πέμπτη (13/9) με δύο προπονήσεις (πρωί και απόγευμα).