Δυο γκολ ο Γκέκας στην εκτός έδρας νίκη της Αϊντραχτ με 3-0 επί της Καϊζερσλάουτερν

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο τερμάτων τον Φάνη Γκέκα η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 3-0 της Καϊζερσλάουτερν και σκαρφάλωσε στην 7η θέση της Bundesliga, την οποία μοιράζεται με τη Φράιμπουργκ. Για 89 λεπτά αγωνίστηκε ο Γιώργος Τζαβέλλας, που αντικαταστάθηκε από τον τρίτο της... παρέας, Γιάννη Αμανατίδη.

Αν και οι νεοφώτιστοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και δημιούργησαν κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ,

η ομάδα της Φρανκφούρτης ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκέκας εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Οτς και με αριστερό πλασέ έγραψε το 1-0.

Ο έλληνας διεθνής διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων στο 67ο λεπτό ύστερα από προσπάθεια του Τζαβέλλα, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του.

Η Καϊζερσλάουτερν δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και να κυνηγήσει ένα γκολ, ενώ δέχθηκε και τρίτο στο 83` από τον Μέιερ, ο οποίος αντικατέστησε τον Γκέκα στο 79`. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το