Δράμα... η παράδοση για τη Δόξα

Ούτε στις 4 Δεκεμβρίου του 1988, που η Δόξα κέρδιζε 1-0 τον Ολυμπιακό μέχρι το 86ο λεπτό, δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη σε βάρος των ερυθρόλευκων η ομάδα της Δράμας...

Ο Λάγιος Ντέταρι, με απευθείας εκτέλεση φάουλ σε εκείνο το λεπτό, είχε διαμορφώσει το τελικό 1-1, υποχρεώνοντας τούς "μαυραετούς" στην 2η ισοπαλία σε 20 παιχνίδια με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό.

Το προηγούμενο

θετικό αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους ήταν στο... μακρινό 1960, όταν είχαν αποσπάσει 1-1 στον Πειραιά. Ο Κώστας Πολυχρονίου είχε κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό στο 15', αλλά ο Θανάσης Λουκανίδης στο 55' είχε διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα 18 παιχνίδια, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ισάριθμες νίκες, με μεγαλύτερη το 7-0 της περιόδου 1985-86.

Οι προαναφερθείσες ισοπαλίες, είναι τα μοναδικά παιχνίδια στα οποία ο Ολυμπιακός πέτυχε μόνο ένα γκολ (58-10 υπέρ του τα συνολικά)!