Διπλό και κορυφή για Αρσεναλ, 2-1 την Σουόνσι

Στην κορυφή της Premier League ανέβηκε το Σάββατο (28/9) η Αρσεναλ, που επικράτησε με 2-1 της Σουόνσι στο Λίμπερτι Στάντιουμ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αρσεναλ, που μετά από ένα μέτριο παιχνίδι επικράτησε με 2-1 της Σουόνσι εκτός έδρας και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας.Πολύ
μέτριο το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, με την καλύτερη φάση να ανήκει στους λονδρέζους, όταν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το διαγώνιο σουτ του Ζιρού μέσα από την περιοχή, πέρασε άουτ.Ωστόσο, οι κανονιέρηδες ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο μέρος και στο 58' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από πάσα του Ράμσεϊ, ο Ναμπρί σκόραρε με διαγώνιο σουτ και έκανε το 1-0 για την Αρσεναλ.Ενα λεπτό μετά, ο Οζίλ νικήθηκε από τον Φορμ σε τετ α τετ αλλά στο 62' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο δεύτερο γκολ, όταν μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ζιρού και Ράμσεϊ, ο τελευταίος διπλασίασε το προβάδισμα της Αρσεναλ.Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των φιλοξενούμενων στην συνέχεια και στο 82' μείωσαν σε 1-2, με τον Ντέιβις και έδωσαν εκ νέου ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του αγώνα.Τελικά, η Αρσεναλ κράτησε το υπέρ της 2-1 μέχρι το τέλος και πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:Σάββατο (28/9)Τότεναμ - Τσέλσι 1-1 (19' Σίγκουρντσον - 65' Τέρι)Σαουθάμπτον - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (47' Οσβάλντο, 49' Λάμπερτ)    Μάντσεστερ Γ. - Γουέστ Μπρομ 1-2 (57' Ρούνεϊ - 54' Αμαλφιτανό, 67' Μπεραϊνο)Χαλ Σίτι - Γουέστ Χαμ 1-0 (12' πέν. Μπρέιντι)    Φούλαμ - Κάρντιφ Σίτι 1-2 (45' Ρουίς - 12' Κόλκερ, 90'+2' Ματς)Αστον Βίλα - Μάντσεστερ Σ. 3-2 (51' Ελ Αχμαντί, 73' Μπακούνα, 75' Βάιμαν - 45' Τουρέ, 56' Ντζέκο)Σουόνσι Σίτι - Αρσεναλ 1-2 (82' Ντέιβις - 58' Ναμπρί, 62' Ράμσεϊ)Κυριακή (29/9)15:30 Στόουκ Σίτι - Νόριτς Σίτι     18:00 Σάντερλαντ - Λίβερπουλ     Δευτέρα (30/9)22:00 Εβερτον - Νιούκαστλ