Δεύτερη νίκη για την Μίλαν, 1-0 την Σαμπντόρια

Την δεύτερη νίκη της, σε έξι αναμετρήσεις στην Serie A, πέτυχε το Σάββατο (28/9) η Μίλαν, που επικράτησε με 1-0 της Σαμπντόρια στο Τζιουζέπε Μεάτσα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.Μέτριο θέαμα παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.Ωστόσο, η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην ομάδα της Γένοβας, όταν στο 27' η κεφαλιά του
Κόστα πέρασε ελάχιστα άουτ.Οι ροσονέρι αιφνιδίασαν την Σαμπντόρια στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού στο 46' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Μπίρσα, με σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Ντα Κόστα και έκανε το 1-0.Ενα λεπτό μετά, η ομάδα του Αλέγκρι έχασε τεράστια ευκαιρία για να "κλειδώσει" το τρίποντο, αφού μετά από γύρισμα από δεξιά ο Ρομπίνιο πλάσαρε πάνω στον Ντα Κόστα.Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων στην συνέχεια, το 1-0 υπέρ της Μίλαν έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:Σάββατο (28/9)Τζένοα - Νάπολι 0-2 (14', 25' Πάντεφ)Μίλαν - Σαμπντόρια 1-0 (46' Μπίρσα)Κυριακή (29/9)13:30 Τορίνο - Γιουβέντους     16:00 Κατάνια - Κιέβο Βερόνα     16:00 Αταλάντα - Ουντινέζε     16:00 Ελλάς Βερόνα - Λιβόρνο     16:00 Σασουόλο - Λάτσιο     16:00 Κάλιαρι - Ιντερ     21:45 Ρόμα - Μπολόνια     Δευτέρα (30/9)21:45 Φιορεντίνα - Πάρμα